ANUNȚ: Admitere la programul de licență pentru anul universitar 2024-2025, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității din Iași (Extensia la Chișinău), specializarea „Teologie Pastorală”

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, cu extensia la Chișinău, organizează în perioada 15-20 iulie 2024 înscrierea candidaților care doresc să aprofundeze cunoștințele teologice, prin programul de licență al profilului Teologie Pastorală.

În acest sens, îi îndemnăm pe tinerii cu aspirații de a cunoaște și aprofunda cunoștințele teologice să depună dosarele de înscriere pentru a beneficia de un învățământ teologic superior cu profesori consacrați la cel mai înalt nivel academic din România. Aceasta le va permite să aprofundeze cunoștințele teologice dobândite pe parcursul anilor, fie la seminariile teologice absolvite sau la bisericile parohiale.

Programul de licență al profilului – Teologie Pastorală oferă oportunitatea tinerilor basarabeni de a studia teologia în țara lor, într-un mediu academic plăcut, unde au posibilitatea de a învăța istoria corectă și adevărată a Bisericii Ortodoxe din spațiul basarabean, sprijiniți cu burse de studiu din partea Guvernului României, ca mai apoi să poată susține activitatea pastoral-misionară în parohiile dintre Prut și Nistru.

Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud.