Activități social-filantropice în pragul sărbătorilor de iarnă

Îmbracă și încalță un copil.

În contextul activităților social-filantropice din cadrul Episcopiei Basarabiei de Sud, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte #Veniamin, în parohia Sf. Părinți Ioachim și Ana din satul Ghioltosu, Protopopiatul Cantemirului și Tigheciului s-a desfășurat sub coordonarea Pc. Pr. Petru Andon, campania „Îmbracă și încalță un copil”, prin care 110 copii au primit câte o pereche de ghete de iarnă și o geacă.

„Facerea de bine și întrajutorarea nu le dați uitării; căci astfel de jertfe sunt bine plăcute lui Dumnezeu.” (Evrei 13, 16)

În Protopopiatul Ismail s-a desfășurat sub coordonarea Pc. Pr. Mihail Stegărescu, Protoiereu de Ismail o campanie de ajutorare a persoanelor cu nevoi speciale din parohiile protopopiatului.

În cadrul acestei campanii 70 de persoane au primit pahete cu alimente, produse de igienă și o masă caldă.

De asemenea s-au desfășurat activități social- filantropice și în parohiile Ucrainca, Ciucur Mingir și Cucoara.

Mulțumim tututor binefăcătorilor care au contribuit la activitățile social-filantropice din cadrul eparhiei noastre și   au adus bucurie în sufletele credincioșilor în pragul sărbătorilor de iarnă.