Visul unui ctitor – Părintele Nicanor și ridicarea Mănăstirii „Sfânta Treime” – Episodul 1

Visul unui ctitor – Mănăstirea Sfânta Treime din satul Roșu 

 

„Primele ediţii ale noii emisiuni sunt dedicate românilor din Republica Moldova care, după cum bine ştim, au avut foarte mult de suferit în timpul unui regim comunist ateu totalitar. Însă, pe cât de mult au suferit, pe atât de mare le-a fost credinţa. Toţi dau mărturie că numai credinţa puternică a fost cea care i-a ajutat să treacă peste toate greutăţile. De altfel, prima instituţie care s-a îngrijit de românii de peste Prut a fost Biserica Ortodoxă Română, prin reactivarea Mitropoliei Basarabiei”.

„Preafericitul Părinte Patriarh Daniel sublinia că grija pastorală a Patriarhiei Române pentru românii de lângă graniţe se concretizează prin înfiinţarea de noi parohii. Acest lucru se va vedea foarte clar în Episcopia Basarabiei de Sud, unde am realizat aceste reportaje şi unde se costată o dinamizare a vieţii bisericeşti”.